Mizející barvy

Zkuste si spolu s dětmi doma malé kouzlo a uvidíte, že ho budete muset opakovat znovu a znovu 🙂 Děti pokusy milují a jednoduše jim tak vysvětlíte, jak fungují některé fyzikální nebo chemické zákony.

Co potřebujete:

– talíř s mlékem

– vodu zabarvenou potravinovými barvami

– kapátko

– Jar

 

 

Do hlubokého talíře nalijte polotučné mléko. Připravte si do skleniček zabarvenou vodu a několik kapátek. Obrázek v mléku můžete tvořit i opatrným nalitím, nicméně s kapátkem si prcek procvičí jemnou motoriku i trpělivost 🙂 Pro začátek můžete použít jen jednu barvu a pak vyzkoušet i složitější obrázky. Povídejte si o abstrakci, kterou jste vytvořili. Co by to mohlo být? Je to rozkvetlá louka, příšerák z pohádky, nebo imaginární zvíře? To už je jen na vaši představivosti 🙂

 

 

A teď pozor, přijde kouzlo. Do čistého kapátka naberte trošičku jaru. Opatrně kápněte doprostřed hotového obrázku a uvidíte, jak se barvičky “leknou” a utečou do stran. Můžete to vyzkoušet i s párátkem, které namočíte do Jaru, ale kapička nám fungovala lépe.

 

 

Garantuji vám, že budete tento pokus s dětmi opakovat ještě několikrát, než se malý objevitelé nabaží. A jak kouzlo vzniká? Je to jednoduché. Mléko v sobě obsahuje tuk a jak víme z reklam – Jar tuk rozpouští. To snižuje povrchové napětí a mléko se od saponátu odtahuje ke stranám. Díky barvičkám jsme schopní tuhle reakci pozorovat.

 

Další tipy na kreativní hračky pro dlouhá zimní odpoledne najdete u nás na Mamarketu.

Napsat komentář